Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
Walt Disney
1968 Win Short Film - Animated - Winnie the Pooh and the Blustery Day (producer) Voting Results
& All Nominees
1964   Picture - Mary Poppins (producer) Voting Results
& All Nominees
1962   Short Film - Animated - Symposium on Popular Songs (producer) Voting Results
& All Nominees
1961   Short Film - Animated - Aquamania (producer) Voting Results
& All Nominees
1960   Short Film - Live Action - Islands of the Sea (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Goliath II (producer) Voting Results
& All Nominees
1959   Short Film - Live Action - Mysteries of the Deep (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Noah's Ark (producer) Voting Results
& All Nominees
    Documentary - Short - Donald in Mathemagic Land (producer) Voting Results
& All Nominees
1958 Win Short Film - Live Action - Grand Canyon (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Paul Bunyan (producer) Voting Results
& All Nominees
1957   Short Film - Animated - Truth About Mother Goose, The (producer) Voting Results
& All Nominees
1956   Short Film - Live Action - 2 Reel - Samoa (producer) Voting Results
& All Nominees
1955   Short Film - Live Action - 2 Reel - Switzerland (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - No Hunting (producer) Voting Results
& All Nominees
  Win Documentary - Short - Men Against the Arctic (producer) Voting Results
& All Nominees
1954   Short Film - Live Action - 2 Reel - Siam (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Pigs is Pigs (producer) Voting Results
& All Nominees
  Win Documentary - Feature - Vanishing Prairie (producer) Voting Results
& All Nominees
1953 Win Short Film - Live Action - 2 Reel - Bear Country (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Live Action - 2 Reel - Ben and Me (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Rugged Bear (producer) Voting Results
& All Nominees
  Win Short Film - Animated - Toot, Whistle, Plunk and Boom (producer) Voting Results
& All Nominees
  Win Documentary - Short - Alaskan Eskimo, The (producer) Voting Results
& All Nominees
  Win Documentary - Feature - Living Desert, The (producer) Voting Results
& All Nominees
1952 Win Short Film - Live Action - 2 Reel - Water Birds (producer) Voting Results
& All Nominees
1951 Win Short Film - Live Action - 2 Reel - Nature's Half Acre (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Lambert, the Sheepish Lion (producer) Voting Results
& All Nominees
1950 Win Short Film - Live Action - 2 Reel - In Beaver Valley (producer) Voting Results
& All Nominees
1949   Short Film - Animated - Toy Tinkers (producer) Voting Results
& All Nominees
1948 Win Short Film - Live Action - 2 Reel - Seal Island (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Mickey and the Seal (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Tea for Two Hundred (producer) Voting Results
& All Nominees
1947   Short Film - Animated - Chip an' Dale (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Pluto's Blue Note (producer) Voting Results
& All Nominees
1946   Short Film - Animated - Squatter's Rights (producer) Voting Results
& All Nominees
1945   Short Film - Animated - Donald's Crime (producer) Voting Results
& All Nominees
1944   Short Film - Animated - How To Play Football (producer) Voting Results
& All Nominees
1943   Short Film - Animated - Reason and Emotion (producer) Voting Results
& All Nominees
1942 Win Short Film - Animated - Der Fuehrer's Face (producer) Voting Results
& All Nominees
    Documentary - Feature - Grain That Built a Hemisphere, The (producer) Voting Results
& All Nominees
    Documentary - Feature - New Spirit (producer) Voting Results
& All Nominees
1941 Win Short Film - Animated - Lend a Paw (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Truant Officer Donald (producer) Voting Results
& All Nominees
1939   Short Film - Animated - Pointer, The (producer) Voting Results
& All Nominees
  Win Short Film - Animated - Ugly Duckling, The (producer) Voting Results
& All Nominees
1938   Short Film - Animated - Brave Little Tailor (producer) Voting Results
& All Nominees
  Win Short Film - Animated - Ferdinand the Bull (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Good Scouts (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Mother Goose Goes Hollywood (producer) Voting Results
& All Nominees
1937 Win Short Film - Animated - Old Mill, The (producer) Voting Results
& All Nominees
1936 Win Short Film - Animated - Country Cousin, The (producer) Voting Results
& All Nominees
1932/33   Short Film - Animated - Building a Building (producer) Voting Results
& All Nominees
  Win Short Film - Animated - Three Little Pigs, The (producer) Voting Results
& All Nominees
1931/32 Win Short Film - Animated - Flowers and Trees (producer) Voting Results
& All Nominees
    Short Film - Animated - Mickey's Orphans (producer) Voting Results
& All Nominees