Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
PICDIRACTFACTM
SP-OSP-AsACTFsACTM
CINEDITSETCOST
SNDSFXVFXMU
SCORSNGANIMFOR
SH-LSH-ADOC-SDOC-F
Best Sound
2012  
Win Les Miserables  
Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson
Voting Results
& All Nominees
2011  
Win Hugo  
Tom Fleischman, John Midgley
Voting Results
& All Nominees
2010  
Win Inception  
Lora Hirschberg, Ed Novick, Gary Rizzo
Voting Results
& All Nominees
2009  
Win Hurt Locker, The  
Ray Beckett, Paul N.J. Ottosson
Voting Results
& All Nominees
2008  
Win Slumdog Millionaire  
Resul Pookutty, Richard Pryke, Ian Tapp
Voting Results
& All Nominees
2007  
Win Bourne Ultimatum, The  
Kirk Francis, Scott Millan, David Parker
Voting Results
& All Nominees
2006  
Win Dreamgirls  
Bob Beemer, Willie Burton, Michael Minkler
Voting Results
& All Nominees
2005  
Win King Kong  
Christopher Boyes, Michael Hedges, Hammond Peek, Michael Semanick
Voting Results
& All Nominees
2004  
Win Ray  
Bob Beemer, Steve Cantamessa, Scott Millan, Greg Orloff
Voting Results
& All Nominees
2003  
Win Lord of the Rings: The Return of the King, The  
Christopher Boyes, Michael Hedges, Hammond Peek, Michael Semanick
Voting Results
& All Nominees
2002  
Win Chicago  
David Lee, Michael Minkler, Dominick Tavella
Voting Results
& All Nominees
2001  
Win Black Hawk Down  
Michael Minkler, Chris Munro, Myron Nettinga
Voting Results
& All Nominees
2000  
Win Gladiator  
Bob Beemer, Scott Millan, Ken Weston
Voting Results
& All Nominees
1999  
Win Matrix, The  
David E. Campbell, David Lee, John T. Reitz, Gregg C. Rudloff
Voting Results
& All Nominees
1998  
Win Saving Private Ryan  
Ronald Judkins, Andy Nelson, Gary Rydstrom, Gary Summers
Voting Results
& All Nominees
1997  
Win Titanic  
Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Mark Ulano
Voting Results
& All Nominees
1996  
Win English Patient, The  
Mark Berger, Walter Murch, Christopher Newman, David Parker
Voting Results
& All Nominees
1995  
Win Apollo 13  
Rick Dior, David MacMillan, Scott Millan, Steve Pederson
Voting Results
& All Nominees
1994  
Win Speed  
Bob Beemer, Gregg Landaker, David MacMillan, Steve Maslow
Voting Results
& All Nominees
1993  
Win Jurassic Park  
Ronald Judkins, Shawn Murphy, Gary Rydstrom, Gary Summers
Voting Results
& All Nominees
1992  
Win Last of the Mohicans, The  
Doug Hemphill, Chris Jenkins, Simon Kaye, Mark Smith
Voting Results
& All Nominees
1991  
Win Terminator 2: Judgment Day  
Tom Johnson, Lee Orloff, Gary Rydstrom, Gary Summers
Voting Results
& All Nominees
1990  
Win Dances With Wolves  
Bill W. Benton, Jeffrey Perkins, Gregory H. Watkins, Russell Williams II
Voting Results
& All Nominees
1989  
Win Glory  
Donald O. Mitchell, Gregg C. Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II
Voting Results
& All Nominees
1988  
Win Bird  
Dick Alexander, Willie Burton, Les Fresholtz, Vern Poore
Voting Results
& All Nominees
1987  
Win Last Emperor, The  
Bill Rowe, Ivan Sharrock
Voting Results
& All Nominees
1986  
Win Platoon  
Charles "Bud" Grenzbach, Simon Kaye, Richard Rogers, John "Doc" Wilkinson
Voting Results
& All Nominees
1985  
Win Out of Africa  
Gary Alexander, Peter Handford, Chris Jenkins, Larry Stensvold
Voting Results
& All Nominees
1984  
Win Amadeus  
Mark Berger, Todd Boekelheide, Christopher Newman, Tom Scott
Voting Results
& All Nominees
1983  
Win Right Stuff, The  
Mark Berger, David MacMillan, Tom Scott, Randy Thom
Voting Results
& All Nominees
1982  
Win E. T. - The Extra-Terrestrial  
Gene Cantamessa, Don Digirolamo, Robert Glass, Buzz Knudson
Voting Results
& All Nominees
1981  
Win Raiders of the Lost Ark  
Roy Charman, Gregg Landaker, Steve Maslow, Bill Varney
Voting Results
& All Nominees
1980  
Win Empire Strikes Back, The  
Gregg Landaker, Steve Maslow, Peter Sutton, Bill Varney
Voting Results
& All Nominees
1979  
Win Apocalyse Now  
Richard Beggs, Mark Berger, Nat Boxer, Walter Murch
Voting Results
& All Nominees
1978  
Win Deer Hunter, The  
Darrin Knight, William McCaughey, Richard Portman, Aaron Rochin
Voting Results
& All Nominees
1977  
Win Star Wars  
Derek Ball, Don MacDougall, Bob Minkler, Ray West
Voting Results
& All Nominees
1976  
Win All the President's Men  
Dick Alexander, Les Fresholtz, Arthur Piantadosi, James R. Webb
Voting Results
& All Nominees
1975  
Win Jaws  
John Carter, Roger Heman, Robert L. Hoyt, Earl Madery
Voting Results
& All Nominees
1974  
Win Earthquake  
Melvin Metcalfe Sr., Ronald Pierce
Voting Results
& All Nominees
1973  
Win Exorcist, The  
Robert Knudson, Christopher Newman
Voting Results
& All Nominees
1972  
Win Cabaret  
David Hildyard, Robert Knudson
Voting Results
& All Nominees
1971  
Win Fiddler on the Roof  
David Hildyard, Gordon K. McCallum
Voting Results
& All Nominees
1970  
Win Patton  
Don Bassman, Douglas Williams
Voting Results
& All Nominees
1969  
Win Hello, Dolly!  
Jack Solomon, Murray Spivack
Voting Results
& All Nominees
1968  
Win Oliver!  
Shepperton Studio Sound Department
Voting Results
& All Nominees
1967  
Win In the Heat of the Night  
Goldwyn Sound Department
Voting Results
& All Nominees
1966  
Win Grand Prix  
MGM Sound Department, Franklin E. Milton
Voting Results
& All Nominees
1965  
Win Sound of Music, The  
20th Century Fox Sound Department, Todd-AO Sound Department, James P. Corcoran, Fred Hynes
Voting Results
& All Nominees
1964  
Win My Fair Lady  
Warner Bros. Studio Sound Department, George Groves
Voting Results
& All Nominees
1963  
Win How the West Was Won  
MGM Sound Department, Franklin E. Milton
Voting Results
& All Nominees
1962  
Win Lawrence of Arabia  
Shepperton Studio Sound Department, John Cox
Voting Results
& All Nominees
1961  
Win West Side Story  
Goldwyn Sound Department, Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Gordon Sawyer
Voting Results
& All Nominees
1960  
Win Alamo, The  
Goldwyn Sound Department, Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Gordon Sawyer
Voting Results
& All Nominees
1959  
Win Ben-Hur  
MGM Sound Department, Franklin E. Milton
Voting Results
& All Nominees
1958  
Win South Pacific  
Todd-AO Sound Department, Fred Hynes
Voting Results
& All Nominees
1957  
Win Sayonara  
Warner Bros. Studio Sound Department, George Groves
Voting Results
& All Nominees
1956  
Win King and I, The  
20th Century Fox Sound Department, Carl Faulkner
Voting Results
& All Nominees
1955  
Win Oklahoma!  
Todd-AO Sound Department, Fred Hynes
Voting Results
& All Nominees
1954  
Win Glenn Miller Story, The  
Leslie I. Carey
Voting Results
& All Nominees
1953  
Win From Here to Eternity  
Columbia Studio Sound Department, John Livadary
Voting Results
& All Nominees
1952  
Win Breaking the Sound Barrier  
London Film Sound Department
Voting Results
& All Nominees
1951  
Win Great Caruso, The  
Douglas Shearer
Voting Results
& All Nominees
1950  
Win All About Eve  
20th Century Fox Sound Department
Voting Results
& All Nominees
1949  
Win 12 O'Clock High  
20th Century Fox Sound Department
Voting Results
& All Nominees
1948  
Win Snake Pit, The  
20th Century Fox Sound Department
Voting Results
& All Nominees
1947  
Win Bishop's Wife, The  
Goldwyn Sound Department
Voting Results
& All Nominees
1946  
Win Jolson Story, The  
John Livadary
Voting Results
& All Nominees
1945  
Win Bells of St. Mary's, The  
Stephen Dunn
Voting Results
& All Nominees
1944  
Win Wilson  
E.H. Hansen
Voting Results
& All Nominees
1943  
Win This Land Is Mine  
Stephen Dunn
Voting Results
& All Nominees
1942  
Win Yankee Doodle Dandy  
Nathan Levinson
Voting Results
& All Nominees
1941  
Win That Hamilton Woman/Lady Hamilton  
Jack Whitney
Voting Results
& All Nominees
1940  
Win Strike Up the Band  
Douglas Shearer
Voting Results
& All Nominees
1939  
Win When Tomorrow Comes  
Bernard B. Brown
Voting Results
& All Nominees
1938  
Win Cowboy and the Lady, The  
Thomas T. Moulton
Voting Results
& All Nominees
1937  
Win Hurricane, The  
Thomas T. Moulton
Voting Results
& All Nominees
1936  
Win San Francisco  
Douglas Shearer
Voting Results
& All Nominees
1935  
Win Naughty Marietta  
Douglas Shearer
Voting Results
& All Nominees
1934  
Win One Night of Love  
Paul Neal
Voting Results
& All Nominees
1932/33  
Win Farewell to Arms, A  
Harold C. Lewis
Voting Results
& All Nominees
1931/32  
Win (No Specific Movie)  
Paramount Studio Sound Department
Voting Results
& All Nominees
1930/31  
Win (No Specific Movie)  
Paramount Studio Sound Department
Voting Results
& All Nominees
1929/30  
Win Big House, The  
Douglas Shearer
Voting Results
& All Nominees