Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
PICDIRACTFACTM
SP-OSP-AsACTFsACTM
CINEDITSETCOST
SNDSFXVFXMU
SCORSNGANIMFOR
SH-LSH-ADOC-SDOC-F
Best Film Editing
2012  
Win Argo  
William Goldenberg
Voting Results
& All Nominees
2011  
Win Girl with the Dragon Tattoo, The  
Kirk Baxter, Angus Wall
Voting Results
& All Nominees
2010  
Win Social Network, The  
Kirk Baxter, Angus Wall
Voting Results
& All Nominees
2009  
Win Hurt Locker, The  
Chris Innis, Bob Murawski
Voting Results
& All Nominees
2008  
Win Slumdog Millionaire  
Chris Dickens
Voting Results
& All Nominees
2007  
Win Bourne Ultimatum, The  
Christopher Rouse
Voting Results
& All Nominees
2006  
Win Departed, The  
Thelma Schoonmaker
Voting Results
& All Nominees
2005  
Win Crash  
Hughes Winborne
Voting Results
& All Nominees
2004  
Win Aviator, The  
Thelma Schoonmaker
Voting Results
& All Nominees
2003  
Win Lord of the Rings: The Return of the King, The  
Jamie Selkirk
Voting Results
& All Nominees
2002  
Win Chicago  
Martin Walsh
Voting Results
& All Nominees
2001  
Win Black Hawk Down  
Pietro Scalia
Voting Results
& All Nominees
2000  
Win Traffic  
Stephen Mirrione
Voting Results
& All Nominees
1999  
Win Matrix, The  
Zach Staenberg
Voting Results
& All Nominees
1998  
Win Saving Private Ryan  
Michael Kahn
Voting Results
& All Nominees
1997  
Win Titanic  
Conrad Buff, James Cameron, Richard Harris
Voting Results
& All Nominees
1996  
Win English Patient, The  
Walter Murch
Voting Results
& All Nominees
1995  
Win Apollo 13  
Dan Hanley, Mike Hill
Voting Results
& All Nominees
1994  
Win Forrest Gump  
Arthur Schmidt
Voting Results
& All Nominees
1993  
Win Schindler's List  
Michael Kahn
Voting Results
& All Nominees
1992  
Win Unforgiven  
Joel Cox
Voting Results
& All Nominees
1991  
Win JFK  
Joe Hutshing, Pietro Scalia
Voting Results
& All Nominees
1990  
Win Dances With Wolves  
Neil Travis
Voting Results
& All Nominees
1989  
Win Born On the Fourth of July  
David Brenner, Joe Hutshing
Voting Results
& All Nominees
1988  
Win Who Framed Roger Rabbit?  
Arthur Schmidt
Voting Results
& All Nominees
1987  
Win Last Emperor, The  
Gabriella Cristiani
Voting Results
& All Nominees
1986  
Win Platoon  
Claire Simpson
Voting Results
& All Nominees
1985  
Win Witness  
Thom Noble
Voting Results
& All Nominees
1984  
Win Killing Fields, The  
James B. Clark
Voting Results
& All Nominees
1983  
Win Right Stuff, The  
Glenn Farr, Lisa Fruchtman, Tom Rolf, Stephen A. Rotter, Douglas Steward
Voting Results
& All Nominees
1982  
Win Gandhi  
John Bloom
Voting Results
& All Nominees
1981  
Win Raiders of the Lost Ark  
Michael Kahn
Voting Results
& All Nominees
1980  
Win Raging Bull  
Thelma Schoonmaker
Voting Results
& All Nominees
1979  
Win All That Jazz  
Alan Heim
Voting Results
& All Nominees
1978  
Win Deer Hunter, The  
Peter Zinner
Voting Results
& All Nominees
1977  
Win Star Wars  
Richard Chew, Paul Hirsch, Marcia Lucas
Voting Results
& All Nominees
1976  
Win Rocky  
Scott Conrad, Richard Halsey
Voting Results
& All Nominees
1975  
Win Jaws  
Verna Fields
Voting Results
& All Nominees
1974  
Win Towering Inferno, The  
Carl Kress, Harold Kress
Voting Results
& All Nominees
1973  
Win Sting, The  
William H. Reynolds
Voting Results
& All Nominees
1972  
Win Cabaret  
David Bretherton
Voting Results
& All Nominees
1971  
Win French Connection, The  
Jerry Greenberg
Voting Results
& All Nominees
1970  
Win Patton  
Hugh S. Fowler
Voting Results
& All Nominees
1969  
Win Z  
Françoise Bonnot
Voting Results
& All Nominees
1968  
Win Bullitt  
Frank P. Keller
Voting Results
& All Nominees
1967  
Win In the Heat of the Night  
Hal Ashby
Voting Results
& All Nominees
1966  
Win Grand Prix  
Henry Berman, Stewart Linder, Frank Santillo, Fredric Steinkamp
Voting Results
& All Nominees
1965  
Win Sound of Music, The  
William H. Reynolds
Voting Results
& All Nominees
1964  
Win Mary Poppins  
Irvine (Cotton) Warburton
Voting Results
& All Nominees
1963  
Win How the West Was Won  
Harold Kress
Voting Results
& All Nominees
1962  
Win Lawrence of Arabia  
Anne Coates
Voting Results
& All Nominees
1961  
Win West Side Story  
Thomas Stanford
Voting Results
& All Nominees
1960  
Win Apartment, The  
Daniel Mandell
Voting Results
& All Nominees
1959  
Win Ben-Hur  
John Dunning, Ralph E. Winters
Voting Results
& All Nominees
1958  
Win Gigi  
Adrienne Fazan
Voting Results
& All Nominees
1957  
Win Bridge on the River Kwai, The  
Peter Taylor
Voting Results
& All Nominees
1956  
Win Around the World in 80 Days  
Gene Ruggiero, Paul Weatherwax
Voting Results
& All Nominees
1955  
Win Picnic  
William Lyon, Charles Nelson
Voting Results
& All Nominees
1954  
Win On the Waterfront  
Gene Milford
Voting Results
& All Nominees
1953  
Win From Here to Eternity  
William Lyon
Voting Results
& All Nominees
1952  
Win High Noon  
Harry Gerstad, Elmo Williams
Voting Results
& All Nominees
1951  
Win Place in the Sun, A  
William Hornbeck
Voting Results
& All Nominees
1950  
Win King Solomon's Mines  
Conrad A. Nervig, Ralph E. Winters
Voting Results
& All Nominees
1949  
Win Champion  
Harry Gerstad
Voting Results
& All Nominees
1948  
Win Naked City, The  
Paul Weatherwax
Voting Results
& All Nominees
1947  
Win Body and Soul  
Francis Lyon, Robert Parrish
Voting Results
& All Nominees
1946  
Win Best Years of Our Lives, The  
Daniel Mandell
Voting Results
& All Nominees
1945  
Win National Velvet  
Robert J. Kern
Voting Results
& All Nominees
1944  
Win Wilson  
Barbara McLean
Voting Results
& All Nominees
1943  
Win Air Force  
George Amy
Voting Results
& All Nominees
1942  
Win Pride of the Yankees, The  
Daniel Mandell
Voting Results
& All Nominees
1941  
Win Sergeant York  
William Holmes
Voting Results
& All Nominees
1940  
Win North West Mounted Police  
Anne Bauchens
Voting Results
& All Nominees
1939  
Win Gone With the Wind  
Hal C. Kern, James E. Newcom
Voting Results
& All Nominees
1938  
Win Adventures of Robin Hood, The  
Ralph Dawson
Voting Results
& All Nominees
1937  
Win Lost Horizon  
Gene Havlick, Gene Milford
Voting Results
& All Nominees
1936  
Win Anthony Adverse  
Ralph Dawson
Voting Results
& All Nominees
1935  
Win Midsummer Night's Dream, A  
Ralph Dawson
Voting Results
& All Nominees
1934  
Win Eskimo  
Conrad A. Nervig
Voting Results
& All Nominees