Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
PICDIRACTFACTM
SP-OSP-AsACTFsACTM
CINEDITSETCOST
SNDSFXVFXMU
SCORSNGANIMFOR
SH-LSH-ADOC-SDOC-F
Best Cinematography
Between 1939 and 1956, then again between 1958 and 1966, one award each was given for Black & White Cinematography and Color Cinematography.
2012  
Win Life of Pi  
Claudio Miranda
Voting Results
& All Nominees
2011  
Win Hugo  
Robert Richardson
Voting Results
& All Nominees
2010  
Win Inception  
Wally Pfister
Voting Results
& All Nominees
2009  
Win Avatar  
Mauro Fiore
Voting Results
& All Nominees
2008  
Win Slumdog Millionaire  
Anthony Dod Mantle
Voting Results
& All Nominees
2007  
Win There Will Be Blood  
Robert Elswit
Voting Results
& All Nominees
2006  
Win Pan's Labyrinth  
Guillermo Navarro
Voting Results
& All Nominees
2005  
Win Memoirs of a Geisha  
Dion Beebe
Voting Results
& All Nominees
2004  
Win Aviator, The  
Robert Richardson
Voting Results
& All Nominees
2003  
Win Master and Commander: The Far Side of the World  
Russell Boyd
Voting Results
& All Nominees
2002  
Win Road to Perdition  
Conrad Hall
Voting Results
& All Nominees
2001  
Win Lord of the Rings, The: The Fellowship of the Ring  
Andrew Lesnie
Voting Results
& All Nominees
2000  
Win Crouching Tiger, Hidden Dragon  
Peter Pau
Voting Results
& All Nominees
1999  
Win American Beauty  
Conrad Hall
Voting Results
& All Nominees
1998  
Win Saving Private Ryan  
Janusz Kaminski
Voting Results
& All Nominees
1997  
Win Titanic  
Russell Carpenter
Voting Results
& All Nominees
1996  
Win English Patient, The  
John Seale
Voting Results
& All Nominees
1995  
Win Braveheart  
John Toll
Voting Results
& All Nominees
1994  
Win Legends of the Fall  
John Toll
Voting Results
& All Nominees
1993  
Win Schindler's List  
Janusz Kaminski
Voting Results
& All Nominees
1992  
Win River Runs Through It, A  
Philippe Rousselot
Voting Results
& All Nominees
1991  
Win JFK  
Robert Richardson
Voting Results
& All Nominees
1990  
Win Dances With Wolves  
Dean Semler
Voting Results
& All Nominees
1989  
Win Glory  
Freddie Francis
Voting Results
& All Nominees
1988  
Win Mississippi Burning  
Peter Biziou
Voting Results
& All Nominees
1987  
Win Last Emperor, The  
Vittorio Storaro
Voting Results
& All Nominees
1986  
Win Mission, The  
Chris Menges
Voting Results
& All Nominees
1985  
Win Out of Africa  
David Watkin
Voting Results
& All Nominees
1984  
Win Killing Fields, The  
Chris Menges
Voting Results
& All Nominees
1983  
Win Fanny & Alexander  
Sven Nykvist
Voting Results
& All Nominees
1982  
Win Gandhi  
Ronnie Taylor, Billy Williams
Voting Results
& All Nominees
1981  
Win Reds  
Vittorio Storaro
Voting Results
& All Nominees
1980  
Win Tess  
Ghislain Cloquet, Geoffrey Unsworth
Voting Results
& All Nominees
1979  
Win Apocalyse Now  
Vittorio Storaro
Voting Results
& All Nominees
1978  
Win Days of Heaven  
Nestor Almendros
Voting Results
& All Nominees
1977  
Win Close Encounters of the Third Kind  
Vilmos Zsigmond
Voting Results
& All Nominees
1976  
Win Bound for Glory  
Haskell Wexler
Voting Results
& All Nominees
1975  
Win Barry Lyndon  
John Alcott
Voting Results
& All Nominees
1974  
Win Towering Inferno, The  
Joseph Biroc, Fred Koenekamp
Voting Results
& All Nominees
1973  
Win Cries and Whispers  
Sven Nykvist
Voting Results
& All Nominees
1972  
Win Cabaret  
Geoffrey Unsworth
Voting Results
& All Nominees
1971  
Win Fiddler on the Roof  
Oswald Morris
Voting Results
& All Nominees
1970  
Win Ryan's Daughter  
Freddie A. Young
Voting Results
& All Nominees
1969  
Win Butch Cassidy and the Sundance Kid  
Conrad Hall
Voting Results
& All Nominees
1968  
Win Romeo and Juliet  
Giuseppe De Santis
Voting Results
& All Nominees
1967  
Win Bonnie and Clyde  
Burnett Guffey
Voting Results
& All Nominees
1966  
Black & White
Win Who's Afraid of Virginia Woolf?  
Haskell Wexler
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Man for All Seasons, A  
Ted Moore
Voting Results
& All Nominees
1965  
Black & White
Win Ship of Fools  
Ernest Laszlo
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Doctor Zhivago  
Freddie A. Young
Voting Results
& All Nominees
1964  
Black & White
Win Zorba the Greek  
Walter Lassally
Voting Results
& All Nominees
Color
Win My Fair Lady  
Harry Stradling Sr.
Voting Results
& All Nominees
1963  
Black & White
Win Hud  
James Wong Howe
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Cleopatra  
Leon Shamroy
Voting Results
& All Nominees
1962  
Black & White
Win Longest Day, The  
Jean Bourgoin, Walter Wottiz
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Lawrence of Arabia  
Freddie A. Young
Voting Results
& All Nominees
1961  
Black & White
Win Hustler, The  
Eugen Shuftan
Voting Results
& All Nominees
Color
Win West Side Story  
Daniel L. Fapp
Voting Results
& All Nominees
1960  
Black & White
Win Sons and Lovers  
Freddie Francis
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Spartacus  
Russell Metty
Voting Results
& All Nominees
1959  
Black & White
Win Diary of Anne Frank, The  
William C. Mellor
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Ben-Hur  
Robert Surtees
Voting Results
& All Nominees
1958  
Black & White
Win Defiant Ones, The  
Sam Leavitt
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Gigi  
Joseph Ruttenberg
Voting Results
& All Nominees
1957  
Win Bridge on the River Kwai, The  
Jack Hildyard
Voting Results
& All Nominees
1956  
Black & White
Win Somebody Up There Likes Me  
Joseph Ruttenberg
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Around the World in 80 Days  
Lionel Lindon
Voting Results
& All Nominees
1955  
Black & White
Win Rose Tattoo, The  
James Wong Howe
Voting Results
& All Nominees
Color
Win To Catch a Thief  
Robert Burks
Voting Results
& All Nominees
1954  
Black & White
Win On the Waterfront  
Boris Kaufman
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Three Coins in the Fountain  
Milton Krasner
Voting Results
& All Nominees
1953  
Black & White
Win From Here to Eternity  
Burnett Guffey
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Shane  
Loyal Griggs
Voting Results
& All Nominees
1952  
Black & White
Win Bad and the Beautiful, The  
Robert Surtees
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Quiet Man, The  
Winton Hoch, Archie Stout
Voting Results
& All Nominees
1951  
Black & White
Win Place in the Sun, A  
William C. Mellor
Voting Results
& All Nominees
Color
Win American in Paris, An  
John Alton, Alfred Gilks
Voting Results
& All Nominees
1950  
Black & White
Win Third Man, The  
Robert Krasker
Voting Results
& All Nominees
Color
Win King Solomon's Mines  
Robert Surtees
Voting Results
& All Nominees
1949  
Black & White
Win Battleground  
Paul C. Vogel
Voting Results
& All Nominees
Color
Win She Wore a Yellow Ribbon  
Winton Hoch
Voting Results
& All Nominees
1948  
Black & White
Win Naked City, The  
William Daniels
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Joan of Arc  
Winton Hoch, William V. Skall, Joseph Valentine
Voting Results
& All Nominees
1947  
Black & White
Win Great Expectations  
Guy Green
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Black Narcissus  
Jack Cardiff
Voting Results
& All Nominees
1946  
Black & White
Win Anna and the King of Siam  
Arthur Miller
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Yearling, The  
Arthur Arling, Charles Rosher, Leonard Smith
Voting Results
& All Nominees
1945  
Black & White
Win Picture of Dorian Gray, The  
Harry Stradling Sr.
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Leave Her To Heaven  
Leon Shamroy
Voting Results
& All Nominees
1944  
Black & White
Win Laura  
Joseph Lashelle
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Wilson  
Leon Shamroy
Voting Results
& All Nominees
1943  
Black & White
Win Song of Bernadette, The  
Arthur Miller
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Phantom of the Opera  
W. Howard Greene, Hal Mohr
Voting Results
& All Nominees
1942  
Black & White
Win Mrs. Miniver  
Joseph Ruttenberg
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Black Swan, The  
Leon Shamroy
Voting Results
& All Nominees
1941  
Black & White
Win How Green Was My Valley  
Arthur Miller
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Blood and Sand  
Ernest Palmer, Ray Rennahan
Voting Results
& All Nominees
1940  
Black & White
Win Rebecca  
George Barnes
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Thief of Bagdad, The  
Georges Périnal
Voting Results
& All Nominees
1939  
Black & White
Win Wuthering Heights  
Gregg Toland
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Gone With the Wind  
Ernest Haller, Ray Rennahan
Voting Results
& All Nominees
1938  
Win Great Waltz, The  
Joseph Ruttenberg
Voting Results
& All Nominees
1937  
Win Good Earth, The  
Karl Freund
Voting Results
& All Nominees
1936  
Win Anthony Adverse  
Tony Gaudio
Voting Results
& All Nominees
1935  
Win Midsummer Night's Dream, A  
Hal Mohr
Voting Results
& All Nominees
1934  
Win Cleopatra  
Victor Milner
Voting Results
& All Nominees
1932/33  
Win Farewell to Arms, A  
Charles B. Lang Jr.
Voting Results
& All Nominees
1931/32  
Win Shanghai Express  
Lee Garmes
Voting Results
& All Nominees
1930/31  
Win Tabu  
Floyd Crosby
Voting Results
& All Nominees
1929/30  
Win With Byrd at the South Pole  
Joseph T. Rucker, Willard Van Der Veer
Voting Results
& All Nominees
1928/29  
Win White Shadows in the South Seas  
Clyde DeVinna
Voting Results
& All Nominees
1927/28  
Win Sunrise  
Charles Rosher, Karl Struss
Voting Results
& All Nominees