Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
PICDIRACTFACTM
SP-OSP-AsACTFsACTM
CINEDITSETCOST
SNDSFXVFXMU
SCORSNGANIMFOR
SH-LSH-ADOC-SDOC-F
Best Screenplay - Original
2012  
Win Django Unchained  
Quentin Tarantino
Voting Results
& All Nominees
2011  
Win Midnight in Paris  
Woody Allen
Voting Results
& All Nominees
2010  
Win King's Speech, The  
David Seidler
Voting Results
& All Nominees
2009  
Win Hurt Locker, The  
Mark Boal
Voting Results
& All Nominees
2008  
Win Milk  
Dustin Lance Black
Voting Results
& All Nominees
2007  
Win Juno  
Diablo Cody
Voting Results
& All Nominees
2006  
Win Little Miss Sunshine  
Michael Arndt
Voting Results
& All Nominees
2005  
Win Crash  
story: Paul Haggis
Paul Haggis, Bobby Moresco
Voting Results
& All Nominees
2004  
Win Eternal Sunshine of the Spotless Mind  
Pierre Bismuth, Michel Gondry, Charlie Kaufman
Voting Results
& All Nominees
2003  
Win Lost in Translation  
Sofia Coppola
Voting Results
& All Nominees
2002  
Win Talk to Her  
Pedro Almodóvar
Voting Results
& All Nominees
2001  
Win Gosford Park  
Julian Fellowes
Voting Results
& All Nominees
2000  
Win Almost Famous  
Cameron Crowe
Voting Results
& All Nominees
1999  
Win American Beauty  
Alan Ball
Voting Results
& All Nominees
1998  
Win Shakespeare in Love  
Marc Norman, Tom Stoppard
Voting Results
& All Nominees
1997  
Win Good Will Hunting  
Ben Affleck, Matt Damon
Voting Results
& All Nominees
1996  
Win Fargo  
Ethan Coen, Joel Coen
Voting Results
& All Nominees
1995  
Win Usual Suspects, The  
Christopher McQuarrie
Voting Results
& All Nominees
1994  
Win Pulp Fiction  
story: Roger Avary, Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
Voting Results
& All Nominees
1993  
Win Piano, The  
Jane Campion
Voting Results
& All Nominees
1992  
Win Crying Game, The  
Neil Jordan
Voting Results
& All Nominees
1991  
Win Thelma & Louise  
Callie Khouri
Voting Results
& All Nominees
1990  
Win Ghost  
Bruce Joel Rubin
Voting Results
& All Nominees
1989  
Win Dead Poets Society  
Tom Schulman
Voting Results
& All Nominees
1988  
Win Rain Man  
Ronald Bass, Barry Morrow
Voting Results
& All Nominees
1987  
Win Moonstruck  
John Patrick Shanley
Voting Results
& All Nominees
1986  
Win Hannah and Her Sisters  
Woody Allen
Voting Results
& All Nominees
1985  
Win Witness  
story: William Kelley, Earl W. Wallace, Pamela Wallace
William Kelley, Earl W. Wallace
Voting Results
& All Nominees
1984  
Win Places in the Heart  
Robert Benton
Voting Results
& All Nominees
1983  
Win Tender Mercies  
Horton Foote
Voting Results
& All Nominees
1982  
Win Gandhi  
John Briley
Voting Results
& All Nominees
1981  
Win Chariots of Fire  
Colin Welland
Voting Results
& All Nominees
1980  
Win Melvin and Howard  
Bo Goldman
Voting Results
& All Nominees
1979  
Win Breaking Away  
Steve Tesich
Voting Results
& All Nominees
1978  
Win Coming Home  
Robert C. Jones, Waldo Salt
Voting Results
& All Nominees
1977  
Win Annie Hall  
Woody Allen, Marshall Brickman
Voting Results
& All Nominees
1976  
Win Network  
Paddy Chayefsky
Voting Results
& All Nominees
1975  
Win Dog Day Afternoon  
Frank R. Pierson
Voting Results
& All Nominees
1974  
Win Chinatown  
Robert Towne
Voting Results
& All Nominees
1973  
Win Sting, The  
David S. Ward
Voting Results
& All Nominees
1972  
Win Candidate, The  
Jeremy Larner
Voting Results
& All Nominees
1971  
Win Hospital, The  
Paddy Chayefsky
Voting Results
& All Nominees
1970  
Win Patton  
Francis Ford Coppola, Edmund H. North
Voting Results
& All Nominees
1969  
Win Butch Cassidy and the Sundance Kid  
William Goldman
Voting Results
& All Nominees
1968  
Win Producers, The  
Mel Brooks
Voting Results
& All Nominees
1967  
Win Guess Who's Coming to Dinner?  
William Rose
Voting Results
& All Nominees
1966  
Win Man and a woman, A  
Claude Lelouch, Pierre Uytterhoeven
Voting Results
& All Nominees
1965  
Win Darling  
Frederic Raphael
Voting Results
& All Nominees
1964  
Win Father Goose  
Peter Stone, Frank Tarloff
Voting Results
& All Nominees
1963  
Win How the West Was Won  
James R. Webb
Voting Results
& All Nominees
1962  
Win Divorce - Italian Style  
Ennio de Concini, Pietro Germi, Alfredo Giannetti
Voting Results
& All Nominees
1961  
Win Splendor in the Grass  
William Inge
Voting Results
& All Nominees
1960  
Win Apartment, The  
I. A. L. Diamond, Billy Wilder
Voting Results
& All Nominees
1959  
Win Pillow Talk  
story: Clarence Greene, Russell Rouse
Maurice Richlin, Stanley Shapiro
Voting Results
& All Nominees
1958  
Win Defiant Ones, The  
Nathan E. Douglas, Harold Jacob Smith
Voting Results
& All Nominees
1957  
Win Designing Women  
George Wells
Voting Results
& All Nominees
1956  
Writing (Motion Picture Story)
Win Brave One, The  
Dalton Trumbo
Voting Results
& All Nominees
Writing (Screenplay - Original)
Win Red Balloon, The  
Albert Lamorisse
Voting Results
& All Nominees
1955  
Writing (Motion Picture Story)
Win Love Me or Leave Me  
Daniel Fuchs
Voting Results
& All Nominees
Writing (Story and Screenplay)
Win Interrupted Melody  
Sonya Levien, William Ludwig
Voting Results
& All Nominees
1954  
Writing (Motion Picture Story)
Win Broken Lance  
Philip Yordan
Voting Results
& All Nominees
Writing (Story and Screenplay)
Win On the Waterfront  
Budd Schulberg
Voting Results
& All Nominees
1953  
Writing (Motion Picture Story)
Win Roman Holiday  
Ian McLellan Hunter
Dalton Trumbo
Voting Results
& All Nominees
Writing (Story and Screenplay)
Win Titanic  
Charles Brackett, Richard L. Breen, Walter Reisch
Voting Results
& All Nominees
1952  
Writing (Motion Picture Story)
Win Greatest Show on Earth, The  
Frank Cavett, Frederic M. Frank, Theodore St. John
Voting Results
& All Nominees
Writing (Screenplay)
Win Lavender Hill Mob, The  
T. E. B. Clarke
Voting Results
& All Nominees
1951  
Writing (Motion Picture Story)
Win Seven Days to Noon  
James Bernard, Paul Dehn
Voting Results
& All Nominees
Writing (Story and Screenplay)
Win American in Paris, An  
Alan Jay Lerner
Voting Results
& All Nominees
1950  
Writing (Motion Picture Story)
Win Panic in the Streets  
Edna Anhalt, Edward Anhalt
Voting Results
& All Nominees
Writing (Story and Screenplay)
Win Sunset Boulevard  
Charles Brackett, D. M. Marshman Jr., Billy Wilder
Voting Results
& All Nominees
1949  
Writing (Motion Picture Story)
Win Stratton Story  
Douglas Morrow
Voting Results
& All Nominees
Writing (Story and Screenplay)
Win Battleground  
Robert Pirosh
Voting Results
& All Nominees
1948  
Writing (Motion Picture Story)
Win Search, The  
Richard Schweizer, David Wechsler
Voting Results
& All Nominees
1947  
Writing (Original Story)
Win Miracle on 34th Street  
Valentine Davies
Voting Results
& All Nominees
Writing (Original Screenplay)
Win Bachelor and the Bobby-Soxer, The  
Sidney Sheldon
Voting Results
& All Nominees
1946  
Writing (Original Story)
Win Vacation from Marriage  
Clemence Dane
Voting Results
& All Nominees
Writing (Original Screenplay)
Win Seventh Veil, The  
Muriel Box, Sydney Box
Voting Results
& All Nominees
1945  
Writing (Original Story)
Win House On 92nd St., The  
Charles G. Booth
Voting Results
& All Nominees
Writing (Original Screenplay)
Win Marie-Louise  
Richard Schweizer
Voting Results
& All Nominees
1944  
Writing (Original Story)
Win Going My Way  
Leo McCarey
Voting Results
& All Nominees
Writing (Original Screenplay)
Win Wilson  
Lamar Trotti
Voting Results
& All Nominees
1943  
Writing (Original Story)
Win Human Comedy, The  
William Saroyan
Voting Results
& All Nominees
Writing (Original Screenplay)
Win Princess O'rourke  
Norman Krasna
Voting Results
& All Nominees
1942  
Writing (Original Story)
Win Invaders, The (49th Parallel, The)  
Emeric Pressburger
Voting Results
& All Nominees
Writing (Original Screenplay)
Win Woman of the Year  
Michael Kanin, Ring Lardner Jr.
Voting Results
& All Nominees
1941  
Writing (Original Story)
Win Here Comes Mr. Jordan  
Harry Segall
Voting Results
& All Nominees
Writing (Original Screenplay)
Win Citizen Kane  
Herman J. Mankiewicz, Orson Welles
Voting Results
& All Nominees
1940  
Writing (Original Story)
Win Arise, My Love  
Benjamin Glazer, John S. Toldy
Voting Results
& All Nominees
Writing (Original Screenplay)
Win Great McGinty, The  
Preston Sturges
Voting Results
& All Nominees
1939  
Writing (Original Story)
Win Mr. Smith Goes To Washington  
Lewis R. Foster
Voting Results
& All Nominees
1938  
Writing (Original Story)
Win Boys Town  
Eleanore Griffin, Dore Schary
Voting Results
& All Nominees
1937  
Writing (Original Story)
Win Star Is Born, A  
Robert Carson, William A. Wellman
Voting Results
& All Nominees
1936  
Writing (Original Story)
Win Story of Louis Pasteur, The  
Pierre Collings, Sheridan Gibney
Voting Results
& All Nominees
1935  
Writing (Original Story)
Win Scoundrel, The  
Ben Hecht, Charles MacArthur
Voting Results
& All Nominees
1934  
Writing (Original Story)
Win Manhattan Melodrama  
Arthur Caesar
Voting Results
& All Nominees
1932/33  
Writing (Original Story)
Win One Way Passage  
Robert Lord
Voting Results
& All Nominees
1931/32  
Writing (Original Story)
Win Champ, The  
Frances Marion
Voting Results
& All Nominees
1930/31  
Writing (Original Story)
Win Dawn Patrol, The  
John Monk Saunders
Voting Results
& All Nominees
1929/30  
Writing (Achievement)
Win Big House, The  
Frances Marion
Voting Results
& All Nominees
1928/29  
Writing (Achievement)
Win Patriot, The  
Hans Kraly
Voting Results
& All Nominees
1927/28  
Writing (Original Story)
Win Underworld  
Ben Hecht
Voting Results
& All Nominees
Writing (Title Writing)
Win Telling the World  
Joseph Farnham
Voting Results
& All Nominees